Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Odprawa posłów greckich - streszczenie

mieście.

Epeisodion IV

Greccy posłowie przybyli do Troi – Ulisses i Menelaos wyrażają swoje niezadowolenie z decyzji rady Trojańczyków i zapowiadają wojnę.

Pieśń chóru III

Chór przypomina historię uprowadzenia Heleny ze Sparty przez Aleksandra i zapowiada upadek Troi.

Epeisodion V

Priam rozmawia z Antenorem o zbliżającej się wojnie. Ich dialog przerywa Kasandra, córka Priama obdarzona darem jasnowidzenia, która obwieszcza nadchodzącą klęskę Troi. Dziewczyna mówi o łani, która sprowadza na miasto wielkie nieszczęście. Ową łanią jest Helena. Ponadto Kasandra ma symboliczną wizję śmierci Hektora i zbezczeszczenia jego zwłok przez Achillesa. Wieszczka przepowiada również koniec Achillesa i podstęp Greków z drewnianym koniem.

Epilog

Priam mimo ostrzeżeń Antenora nie daje wiary przepowiedniom Kasandry, uważa ją bowiem za szaloną. Jednocześnie okazuje się, że schwytano greckiego żołnierza, który wyjawił, że wojska greckie pod wodzą Agamemnona właśnie dotarły pod Troję. Król zarządza przygotowanie obrony, a Antenor doradza atak.


Komentarze

    1 + 8 =    
~ no gdzie
2021-06-16 11:30:01
gdzie są komenatrze